Yeni bir firma kurdunuz ve firmanızı tanıtmak istiyorsunuz, yada varolan kurumsal kimlik çalışmalarını yenilemek istiyorsunuz. Hazırlık aşamalarınızı Web Sayfası Hazırlık Klavuzu üzerinden inceleyelim.

Planlama & Hedef Belirleme

 • Gerekli dökümanları toplama
  Web sayfası içeriği için gerekebilecek Her türlü doküman hazırlanmalıdır.
 • Ana Başlıkların Oluşturulması
  Web sayfasının ana konusunun belirlenmesi gerekir. Bunu yapabilmek için firmanın faaliyet alanlarından ürün ve hizmetlerine kadar olan kısımlar rakip analizi de yapılarak incelenmelidir. Rakiplerin web sayfaları incelenerek, üzerine bir şeyler koymak için çalışılmalıdır.
 • Metinlerin ve Görsellerin Hazırlanması
  Kurum hakkında yazılardan ürün ve hizmetler ile ilgili açıklamalar dahildir. Bu çalışmalar yapılırken kullanılan dil çok önemlidir. Firmanın kurumsallığını ön plana çıkaracak yazının profesyonel bir dille anlatılmalıdır. Bu yazı son kullanıcıyı sıkacak detaylara girilmeden ama temel konuları da atlamadan hazırlanmalıdır. Ürün görselleri için özgün ve kaliteli içerik sağlanmalıdır.
 • Pazar Belirleme
  Web sayfasının hangi sektörlere ve kişilere hitap edileceği ele alınmalı ve bunun üzerine çalışmalara yön verilmelidir.
 • Hedef kitle
  Hedef kitlemizi doğru belirlememiz tanıtım aşamasında büyük önem taşır.
 • Firma ve Çalışanlar Arasındaki İş İletişimi ve Görev Dağılımı
  Web sayfası dinamik tutulmalıdır. Firma ve firma sektörü ile ilgili gelişmeleri takip etmeli, Son kullanıcı ile etkileşime önem verilmelidir. Bunu web tasarımcı ile değil firma bünyesinden bir çalışan ile çözmek daha akıllıcadır. Çünkü firmanın ihtiyaçlarını ve müşterilerin taleplerini en iyi firma çalışanları bilecektir.
 • Yol haritası belirleme
  Web sayfasının alacağı yol konusunda iyi bir strateji belirlenmeli ve bu strateji üzerinde çalışılmalıdır.

 

Alan Adı Oluşturma

 • Telaffuzu Kolay bir alan adı seçilmeli
  Alan adı eğer daha önce alınmadıysa kolay telaffuz edilmesine önem verilmelidir.
 • Türkçe Karakter İçermeyen
  Türkçe karakterler alan adı içinde kullanılamadığı için kullanımda anlam kaymalarına sebep olabilir. Mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.
 • Amacına Uygun (com, net, org, vs..)
  Alan adı uzantılarının anlamları vardır. Genel olarak Baktığımızda.com uzantısı her ne kadar günümüzde her site türü için kullanılsa da aslında ticari siteler için üretilmiş bir alan adıdır. Kendisi İngilizcede “commercial” yani ticari kelimesinin ilk 3 harfinden oluşmaktadır.

  .net uzantısı ağ anlamına gelen “network” kelimesinin ilk 3 harfidir. Ne kadar başlangıçta amacı internet omurgası işlevini üstlenen ağları göstermek olsa da bu anlamı kısa sürede unutulmuş her türlü amaç için kullanılabilen bir uzantı haline gelmiştir.

  .org uzantısı organizasyonlar için kullanılır. İngilizce ’de ki “organization” kelimesinin ilk 3 harfinden oluşmaktadır.

  .biz uzantısı iş, ticaret anlamına gelen “business” kelimesinden türetilmiştir. Logosunda slogan olarak “Nothing personal, just business” yazar yani “Kişisel değil, sadece iş”.

  .info uzantısı bilgi anlamına gelen İngilizce “information” kelimesinin ilk 4 harfinden oluşmaktadır.

  .pro uzantısı profesyonel anlamına gelen professional kelimesinin ilk 3 harfinden oluşmaktadır.

  .name uzantısı gerçek isimler veya nickler için oluşturulmuş bir uzantıdır.

  Bu doğrultuda firma yapısına en uygun alan adı uzantısının seçilmesinde fayda vardır.

 • Mümkün olduğu kadar kısa
  Alan adları webde gezinmenin yanı sıra Email adresleri oluşturulurken de kullanılır. Son kullanıcının kolaylıkla telaffuz edebileceği ve yazabileceği uzunlukta olmalıdır.
 • Birden fazla uzantı opsiyonlu
  Eğer mümkünse firmanın benzer alan adları da satın alınmalıdır. Başka firmalara ait aynı isimli farklı uzantılı alan adları yanılgıya sebep olabilir.

 

Site Ana Sayfası

 • Sitenin Kısa Özetini Anlatan Özgün İçerik
  Ana Sayfada Sitenin kısaca amacı anlatılmalıdır. Arama Motoru entegrasyonunda önemli bir kısımdır. Firmanın faaliyet konusu ile ilgili bilgiler siteni ana sayfasında mutlaka yer almalıdır.
 • Gereksiz ve Kopya İçerikten Uzak
  Kopyala – Yapıştır içerikten çok, Düzgün bir dille özgün bir anlatım yapılmalıdır.
 • Alt Sayfaları, Ürünleri veya Hizmetleri İncelemeye Teşvik Edecek Bağlantılar
  Ana Sayfa sitenizin vitrinidir. Son kullanıcıyı sitenizi dolaşmaya teşvik etmelidir. Bu sebeple alt sayfalar hakkında bağlantılar ve küçük alıntılar yer almalıdır.
 • Öne Çıkan Mesajlar – Sitenin Amacını Hedefleyen İçerik
  Bu kısımda anlatılmak istenen sayfanın ekranda görünen ilk görsel alanıdır. Tasarıma göre değişiklikler gösterebilir. Ama kullanım amacı hep benzer olur. Öne çıkarılan görsellerle oluşturulmuş bannerlar etkili bir mesaj aracılığıyla kullanıcıyı ürün, servis ya da hizmetlere yönlendirmelidir. Buradan kampanya ve etkinlik duyuruları da yapılabilir.
 • Etkileşim Yaratacak Öğeler (Mail listesi – Sosyal Medya İçerikleri)
  Son kullanıcıyı size bağlayacak öğeler oluşturulmalıdır. Mail listeleri için oluşturulacak bir form etkili olabilir. Yeniliklerden haberdar olmak isteyen son kullanıcılar mail listesine abone olabilirler. Bunun yanı sıra sosyal medya zaman akışları ve bağlantıları ana sayfada mutlaka yer almalı ve altı doldurulmalıdır.
 • Ürünler – Hizmetler – Projeler – Faaliyet Alanları Hakkında Özet Bilgiler
  Firmanın amacının kar etmek olduğu bir gerçektir. Kar edebilmek için satış yapmalı, satış yapmak için ürün, hizmet veya servislerini sunmalıdır. Ana Sayfa üzerinden mutlaka bunlarla ilgili bilgi ve bağlantılar yer almalıdır.
 • Haberler – Duyurular – Etkinlik Takvimi
  Firma etkin olarak bu alanı kullanmalı, haber etkinlik ve duyurularını sosyal medya ve mailing çalışmaları ile birlikte web sayfasından yayınlamalıdır. Amaç en yüksek etkileşimi yakalamak olmalıdır.
 • Kullanıcı Yorumları
  Web sayfası içinde gerek ürünler gerek hizmetler gerekse duyuru ve haberler yoruma açık olmalıdır. Web sayfasında en iyi içerik ve ürünlerde en iyi kalite kullanıcı yorumları ile ortaya çıkar.

Kurumsal Sayfalar

 • Kolay Anlaşılır – Ne Çok Uzun ne de Çok Kısa Olmalı
  (Günümüz Sorunsalı: İnsanlarımız okumuyorlar! Bu soruna rağmen insanlar araştırma yaptıkları zaman okurlar. Bu sebeple kurumsal metinlerimizi 2 ya da 3 paragrafla kendimizi ifade edecek şekilde belirtmeliyiz.
 • Faaliyet Alanları Anlatılmalı
  Hakkımızda yazısı firmanın faaliyet alanından ve hitap ettiği sektörlerden mutlaka bahsetmelidir.
 • Tarihçe, Misyon, Vizyon, İnsan Kaynakları Halinde Başlıklara Ayrılmalı
  Eğer hakkımızda yazısının daha uzun yazılması gerekiyorsa, bu yazı vizyon, misyon, iş politikaları, insan kaynakları gibi bölümlere ayrılmalıdır. İnsan kaynakları ile ilgili bir form bulundurmak tercih edilen fakat verim alınamayan bir yöntemdir. Bu kısımda insan kaynakları politikalarından bahsedilmeli. Gerekirse açık pozisyonlar belirtilmeli ve ilgili birimin mail adresi yazılmalıdır. Cv yüklemeleri için profesyonel bir servisten faydalanmak daha yararlı olur.
 • Kalite, Çevre, İş Güvenliği Politikaları Belirlenmeli
  Bu politikalar firmanın prensiplerini ve kurumsal anlayışını yansıtmalıdır.
 • Kazanılan Başarılar ve Ödüller
  Eğer kazanılan başarı ve ödüller varsa firmanın güvenirliliği önemli ölçüde artacaktır.
 • İştirak ya da Grup Şirketleri Hakkında Bilgi Verilmeli
  Firmamızın ne kadar büyük olduğunu ifade etmenin en kolay yoludur.
 • Fabrikalar, Mağazalar veya Şubeler Hakkında Bilgi
  İletişim bilgilerinden ziyade firmanın hizmet ağını ve yaygınlığını ifade etmek son kullanıcıya güven verecektir.
 • E-katalog
  Firmanın katalog çalışmaları web sayfasında da yer almalıdır.

İletişim Sayfası

 • Açık ve Net Adres Bilgileri
  Bir web sayfasının en çok ziyaret edilen ve en çok etkileşim gören bölümü İletişim sayfasıdır. İletişim bilgileri globaldir. Bu sebeple web sayfasında yer alan bilgiler global standartlara uygun olmalıdır. İletişim bilgileri hangi ülkede yer alıyorsa onun yapısıyla anlatılmalıdır. Türkiye de bulunan bir adreste İngilizce terimler kullanılmamalıdır.
 • İletişim Alternatifleri (Telefon, Fax, Email, Sosyal Medya)
  Telefon numaraları Uluslararası kodlarıyla beraber yazılmalıdır. Mobil cihazlar için bağlantılar verilmelidir. Bunun yanı sıra fax, Email ve sosyal medya bağlantıları da iletişim sayfasının olmazsa olmazlarındandır.
 • Mümkünse Birimlere Göre Düzenlenmiş İletişim Bilgileri
  Her birimleri ilgili muhatapların isimleri ve iletişim bilgileri veri alışverişinde kolaylık sağlar.
 • İletişim Formu
  İletişim Formu iletişim sayfasında mutlaka olmalıdır. Formun bulunmasından daha önemlisi formun etkin bir şekilde çalışması ve kontrol edilmesidir. Geri dönüşümler en kısa sürede yapılmalıdır.
 • Çalışma Saatleri Hakkında Bilgilendirme
  Firmanın çalışma saatleri hakkında bilgi verirseniz insanlar ofisinize ne zaman gelebilecekleri hakkında bilgi sahibi olurlar.
 • Şube ya da Fabrika İletişim Bilgileri
  Şube ya da fabrikaların iletişim bilgileri mutlaka sistemde bulunmalıdır.

 

Ürünler / Hizmetler

 • Kategori ve Varsa Alt Kategorilerin Oluşturulması
  Firma ürün ya da hizmetlerini kategorize etmelidir. Son kullanıcının istediği ürüne ulaşması kolaylaştırılmalıdır.
 • Her Bir Ürün İle İlgili Açıklama Hazırlanması
  Ürün detay sayfalarında ürünlerle ilgili son kullanıcıya ilişkin her türlü detaya yer verilmelidir. Ürünlerle ilgili yorum bölümleri kullanılarak bu kısımlardaki opsiyonlar geliştirilebilir.
 • Ürünün Opsiyonları Belirlenmeli (Renk / Ebat / Kullanılan Malzeme)
  Ürün seçenekleri son kullanıcıya mutlaka sunulmalıdır. Bu şekilde müşteri memnuniyeti ve hitap edilen kitle genişletilebilir.
 • Ürünün Tüm Opsiyonlarının Görsellerinin Ve Varsa Videolarının Hazırlanması
  Ürün görselleri önemli bir sunum aracıdır. Ürünler tüm opsiyonlarıyla fotoğraflanmalı ya modellenmedir.
 • Kullanım Alanları veya Hitap Ettiği Kitle Hakkında Bilgi Verilmeli
  Müşteri alacağı hizmet ya da ürünü nerede kullanabileceği konusunda bilgilendirilmedir. Bu seçenek iade ve geri dönüşümleri azaltacaktır.
 • Üretimde Kullanılan Malzemenin Kalitesi Hakkında Bilgi Verilmeli
  Malzeme kalitesi fiyat politikasını doğrudan etkilemektedir. Müşterilerin ne satın aldıklarını bilmeleri gerekir.
 • Varsa Kullanım Kılavuzları Oluşturulmalı
  Ürün ve hizmetlerle ilgili kullanım kılavuzları varsa müşteriye sunulması ürünün satışını kolaylaştırır.

E-ticaret için hazırlanması gerekenler

 • Ürünler
  Satışı yapılacak ürünlerin belirlenmesi ve satışa hazır hale getirilmesi gerekir.
 • Ürün Ağırlık ve Ebatları
  Müşteri alacağı ürünün ebatlarını bilmelidir. Ayrıca kargo hesaplamalarında bu bilgi faydalı olacaktır.
 • Stok Yönetimi Sistemi – Stok kodlarının Oluşturulması
  E-ticaret yapmak için bir stok yönetimi sistemi bulunması ve her ürün için stok kodu oluşturulması gerekir. Stok kodları ürünün benzersiz kılmalıdır.
 • Markalar – Modeller
  Satılacak ürünlerin marka ve modelleri net olarak anlatılmalıdır.
 • Kategoriler – Alt Kategoriler
  Müşterinin ürüne kolay bir şekilde ulaşması için bir kategori hiyerarşisi oluşturulmalıdır.
 • Kargo Sınıfları (Sabit Oran / Ücretsiz / Uluslararası / Yerel / Mağaza)
  Kargo sınıfları belirlenmelidir.
 • Vergi Oranları – Fiyat Politikaları
  Satılan ürünler hakkındaki vergi oranları net olmalıdır. Fiyat politikaları ve indirimler önceden düzenlenmelidir.
 • Ödeme Yöntemlerinin Belirlenmesi
  Ödeme kanalları için gerekli düzenlemeler yapılmalı. Gerekli bankalarla anlaşmalar sağlanmalıdır.

Reklam ve Tanıtım

 • Amblem / Logotype Tasarımları
  Ürün tasarımlarında kullanılacak amblem ve Logotype önceden belirlenmiş olmalıdır.
 • Kurumsal Kimlik Çalışmalarında Tanıtım
  Kurumsal kimlik çalışmalarının olmazsa olmazlarından birisi de web sayfaları ve Email adresleridir.
 • Tanıtımı Yapılacak Markaların Belirlenmesi
  Tanıtımlarda öne çıkarılacak, marka, ürün ya da hizmet belirlenmeli
 • Mecra Seçimi / Medya Planlama
  Mecra Seçimi yapılmalı; açık hava reklamları, basılı medya reklamları, Google reklamları, sosyal medya reklamları. Bütçe belirlenmeli
 • Kampanyaların Belirlenmesi
  Mecra seçimi yapıldıktan sonra etkileşim yapabilecek kampanyalar belirlenmelidir. Farklı mecralarda farklı kampanyalar seçilebilir.
 • Kampanya Planlama
  Kampanyaların ne sıklıkla ve ne kadar süreyle yayınlanacağını tespit etmek gerekir.

Sosyal Medya

 • Ana Sosyal Medya Hesaplarının Oluşturulması (Facebook, Twitter, Linkedin)
  Sosyal Medya zamane internetinin ve tanıtım araçlarının olmazsa olmazıdır. Sosyal medya hesapları oluşturulurken bilgiler tam manasıyla doğru olarak doldurulmalıdır. Harita üzerindeki konumları net bir şekilde belirtilmelidir. Kurumsal kimliğe yatkın bir tasarım oluşturulmalıdır.
 • Web Sayfası ile bağlantıların ve akışların birleştirilmesi
  Sosyal medya bağlantıları web sayfasında ve diğer sosyal ağlarda çapraz olarak birleştirilmelidir. Akışlar birbirine bağlanmalıdır.
 • Google Rehber Kaydının Yapılması
  Ülkemizde arama motoru en çok kullanılan Google’ın işletmeler için oluşturduğu servistir. Arama sonuçlarına doğrudan etki etmektedir. Kurumsal bir firma arama sonuçlarında Harita bilgileriyle beraber görüntülenir.
 • Alexa, Dmoz ve Benzeri Sitelerde İndex Oluşturma
  Sitenin kalite puanını artırmak için index sitelerini kaydı önemlidir.
 • Backlink Çalışmaları
  Backlink, bir sitenin başka bir siteye vermiş olduğu, ana sayfasında veya herhangi bir sayfasında bannerinin veya text linkinin bulunması durumunda Pagerank değerinin yükselmesi için önemli olan bir link sistemidir. Sitenizin ziyaret sayısı ve bağlantıların çeşitliliği de sayfanızın arama sonuçlarında üst sıralara çıkmasında etkin bir rol almaktadır
 • İnternet Kampanyalarının Düzenlenmesi
  Sosyal Medyada ilgi çekebilmek için kampanyalar düzenlemelisiniz. Müşteriler fayda sağlayabileceklerini düşündükleri sayfaları ziyaret ederler.
 • Web Sayfası ile Eş Zamanlı Paylaşımların Düzenlenmesi
  Düzenlediğiniz kampanyalar sosyal medya ile eş zamanlı olarak web sayfanızdan da yayınlanmalıdır.
 • Mailing Çalışmaları
  Kampanyalarınızı mail yolu ile de mavcut mail listenize göndererek erişim sayısını artırabilirsiniz.
 • Etkileşimlerin Geri Dönüşümlerinin Sağlanması
  Web sayfanızın ve sosyal medya hesaplarınızın aldığı etkileşimler takip edilmeli ve son kullanıcılara mutlaka geri dönüş yapılmalıdır.

 

Mailing Çalışmaları

 • Mail Listelerinin Oluşturulması
  Mevcut listeler mailing sistemine entegre edilmelidir.
 • Mail Servisinin Belirlenmesi
  Hizmet alacağınız mailing servisini seçmelisiniz. Kendi sunucunuz üzerinden göndereceğiniz mailler sunucu kalite puanını aşağıya çekecektir. Toplu mail profesyonel bir şekilde gönderilmeli, son kullanıcıya abonelik tercihlerini değiştirme hakkı sunulmalıdır.
 • Bülten Abonelikleri İçin Web Sayfası Üzerinde Form Oluşturulması
  Web sayfası üzerinde son kullanıcının kendisini listeye dahil etmek için bir form bulunmalıdır.
 • Kampanyaların Belirlenmesi ve Planlanması
  Sosyal medyada olduğu gibi mailing çalışmalarıyla ilgili de kampanyalar düzenlenmelidir.
 • Şablonların Oluşturulması
  Mailing çalışmalarında yüklü görseller ya da uzun yazılar yerine HTML ile biçimlendirilmiş Görsel çalışmalar hazırlanmalıdır. Mümkünse kişiye ismi ve ünvanı ile hitap edilmelidir.
 • Raporların Takip Edilmesi ve Geri Dönüşler
  Kullanacağınız mailing sisteminin size rapor verebilmesi geri dönüşümleri ölçmeniz için önemlidir.

Raporlama & Değerlendirme

 • Reklam Tanıtım Faaliyetlerinden ve Web Sayfasının Ziyaretçi Trafiğinden Raporların Çıkarılması
  Bu raporları alabileceğimiz çeşitli servisler vardır. Mühim olan analizlerin doğru yapılmasıdır.
 • Raporların Yaş, Cinsiyet, İlgi Alanı, Dil, Konum, Davranış, Tarayıcı, İşletim Sistemi, Ağ ve Kullanılan Cihaz Cinslerinde Değerlendirilmesi
  Hedef Kitlenize gerçekten ulaşabilmiş misiniz görebilmeniz açısından raporlama sisteminin Yaş, Cinsiyet, İlgi Alanı, Dil, Konum, Davranış, Tarayıcı, İşletim Sistemi, Ağ ve Kullanılan Cihaz Cinslerinde Değerlendirilme yapabilmesi önemlidir.
 • Raporların Olumsuz Sonuçlarının Değerlendirilmesi
  Olumsuz durumlar değerlendirilip sebepleri tartışılmalı ve giderilmesi için çalışmalar yapılmalıdır.
 • Yeni Planlamalar Yapılması
  Kampanyaların başarı oranını gözden geçirerek, üzerinde geliştirmeler yapılmalıdır. Son kullanıcıya firmayı unutturmamak için tanıtım kampanyaları tekrarlanmalıdır.
 • Gerekli dökümanları toplama
  Web sayfası içeriği için gerekebilecek Her türlü doküman hazırlanmalıdır.
 • Ana Başlıkların Oluşturulması
  Web sayfasının ana konusunun belirlenmesi gerekir. Bunu yapabilmek için firmanın faaliyet alanlarından ürün ve hizmetlerine kadar olan kısımlar rakip analizi de yapılarak incelenmelidir. Rakiplerin web sayfaları incelenerek, üzerine bir şeyler koymak için çalışılmalıdır.
 • Metinlerin ve Görsellerin Hazırlanması
  Kurum hakkında yazılardan ürün ve hizmetler ile ilgili açıklamalar dahildir. Bu çalışmalar yapılırken kullanılan dil çok önemlidir. Firmanın kurumsallığını ön plana çıkaracak yazının profesyonel bir dille anlatılmalıdır. Bu yazı son kullanıcıyı sıkacak detaylara girilmeden ama temel konuları da atlamadan hazırlanmalıdır. Ürün görselleri için özgün ve kaliteli içerik sağlanmalıdır.
 • Pazar Belirleme
  Web sayfasının hangi sektörlere ve kişilere hitap edileceği ele alınmalı ve bunun üzerine çalışmalara yön verilmelidir.
 • Hedef kitle
  Bu kısım tanıtım aşamasında büyük önem taşır.
 • Firma ve Çalışanlar Arasındaki İş İletişimi ve Görev Dağılımı
  Web sayfası dinamik tutulmalıdır. Firma ve firma sektörü ile ilgili gelişmeleri takip etmeli, Son kullanıcı ile etkileşime önem verilmelidir. Bunu web tasarımcı ile değil firma bünyesinden bir çalışan ile çözmek daha akıllıcadır. Çünkü firmanın ihtiyaçlarını ve müşterilerin taleplerini en iyi firma çalışanları bilecektir.
 • Yol haritası belirleme
  Web sayfasının alacağı yol konusunda iyi bir strateji belirlenmeli ve bu strateji üzerinde çalışılmalıdır.